Server Zamanı :

Zavallı Milli Piyango İdaresi

Değerli Ziyaretçiler ,

Sitemiz sizlere yıllardır hizmet vermektedir. Sitemizin hitleri 2009 yılında 20-30 ile başlayıp bugün (günlük tekil olarak) 7000-8000'lere ulaşmıştır. Başarısız ve işe yaramayan bir web sitesi olsaydı, herhalde bu hitlere ulaşmak mümkün olmazdı ve devamı gelmezdi. Tahmin edeceğiniz gibi, bu hizmeti en iyi şekilde verebilmek için sayısal oyunların çekiliş bilgileri veri tabanımıza zamanında, doğru ve düzgün olarak girilmelidir. Bizler insan hatasına meydan vermemek için, bu işi otomatik olarak yapan kodlar yazdık. Bu kodlar Milli Piyango İdaresinin veri girişiyle beslediği basit XML dosyalarını okuyarak bu işi yapıyordu. Bu dosyalar şunlardı :

http://www.mpi.gov.tr/haftalik_onnumara_bilgileri.xml

http://www.mpi.gov.tr/haftalik_sanstopu_bilgileri.xml

http://www.mpi.gov.tr/haftalik_super_loto_bilgileri.xml

http://www.mpi.gov.tr/haftalik_loto_bilgileri.xml


Bu dosyaların varlığını size ispatlamak için, daha önce alınmış kopyalarını şu linklere koyduk :

http://www.akilliloto.com/haftalik_onnumara_bilgileri.xml

http://www.akilliloto.com/haftalik_sanstopu_bilgileri.xml

http://www.akilliloto.com/haftalik_super_loto_bilgileri.xml

http://www.akilliloto.com/haftalik_loto_bilgileri.xml

Ne varki, Milli Piyango İdaresi veya idare çalışanlarının biri veya bir kısmı, bizim bu bilgileri (otomatik olarak) okumamızı bir türlü kendilerine yediremediler. Bizim bu dosyalara ulaşmamızı önlemek için çeşitli yollara başvurdular. Mesela önce kendi sunucu ayarlarıyla oynayıp bir tarayıcı olmaksızın gelmeden istekleri reddetme yönüne gittiler. Bu teknik hususu sizlere şöyle basit bir şekilde arzetmek gerekirse;

Server'a (sunucuya) diyoruz ki ; eğer gelen istek bir Internet Explorer, Google Chrome veya Mozilla FireFox gibi bir tarayıcı değilse, isteği reddet. Bu durumda tabiki bizim kodlarımız tarayıcı niteliğinde olmadıği için reddediliyordu. Fakat, her nasılsa kendi siteleri de (büyük ihtimalle Flash Script ile çalıştığından) çalışmaz oldu. Ve böylece bu işin çözümünün bu olamayacağını anladılar.

Daha sonra Milli Piyango İdaresi kendi bünyesindeki bilgi işleme veya dairesine -her neresi ise- daha bilgili ve yetişmiş personel atamış olsa gerek, bu defa çok farklı bir yola başvurdular:

Bizim loto yayını yapan sunucumuzun ip nosunu banladılar. Böylelikle bizim web server'ın (wwww.akilliloto.com) Milli Piyango sunucularına erişimini engellemiş oldular. En azından bu defa kendi siteleri çalışıyordu. Efendim bizler de boş durmadık ve verdiğimiz hizmetin aksamaması için derhal karşı önlem aldık. Dosyalara masaüstü bilgisayarlarımızdan ulaşacak ve bilgileri okuyup web sunucumuza ulaştıracak bir uygulama geliştirdik. Bu uygulama her 30 dakikada bir İdarenin web sitesine bağlanıyor, bu XML dosyalarını okuyor ve eğer yeni bir çekiliş varsa bunu web sitemize otomatik olarak ekliyor.

Son çare olarak Milli Piyango İdaresi anladı ki kendi bilgi işlemiyle halledemeyecek, bu işi profesyonel bir yazılım şirketine ihale etmiş. Milli Piyangonun web sitesi yazılımı ve kodlamasıyla, mimarisi ve tasarımıyla tamamen değiştirilmiş. Aslında bu yeni ve daha güzel tasarımını bizler de çok beğendik, zira sitenin eski hali kaliteden son derece uzaktı. Ancak bu yeni dizaynda güvenlik önlemleri son derece arttırılmış ve bizim çalıştığımız o XML dosyaları da ortadan kaldırılmış. Mesela bu yeni önlemlere bir örnek vermek gerekirse :

Javascript (ve ajax) kodlarıyla müthiş bir güvenlik uygulamışlar; sayfaya istek gönderen eğer bir tarayıcı (yukarıda bahsetmiştik) değilse, çekiliş sonuçları sayfaya basılmıyor. Bu defa yukardaki anlattığımızdan farklı olarak bir javascript fonksiyonu, isteği yapanın bir tarayıcı olduğunu çözümlüyor ve diğer javascript kodlarını tetikliyor. Tetiklenen diğer js fonksiyonları da sayfaya çekiliş sonuçlarını basıyor veya basmıyor. Şu işe bakın şeytanın aklına gelmez mekanizmalar üretilmiş. Yani bizim kodlar gene gitti güme..!

Fakat biz tabiki yine durmadık, pes etmedik ve çalışmalarımıza devam ettik. İdarenin yeni web sitesinin çekiliş sonuçlarını nereden okuduğunu, hangi dosyalarda gizlenmiş olduğunu kısa sürede çözdük. İşte bu dosyaları sizinle ve diğer tüm web yazılımcıları ve tasarımcı arkadaşlarımızla paylaşmak istiyoruz :

http://www.mpi.gov.tr/sonuclar/cekilisler/onnumara/20121112.json

http://www.mpi.gov.tr/sonuclar/cekilisler/sanstopu/20121219.json

http://www.mpi.gov.tr/sonuclar/cekilisler/superloto/20121227.json

http://www.mpi.gov.tr/sonuclar/cekilisler/sayisal/20121222.json


Bu dosyaların uzantısı dikkat edeceğiniz üzere "json". Bu dosya türleri javascript fonksiyonlarıyla parse edilip (ayrıştırılıp) okunan, belli bir bilgiyi belli bir paternde saklayan dosya tipleridir. Yukarıdaki linklerde dikkat edeceğiniz üzere, çekiliş tipinden sonra tarih gelmekte. Bu tarih o çekilişe ait yıl,ay,gündür. Eğer o tarihte o sayısal oyuna ait bir çekiliş olmamışsa, web sitesi "Hatalı Sayfa" uyarısı verecektir ve tarayıcıyı ana sayfaya yönlendirecektir. Herhangi bir yıla ve tarihe ait çekilişe bu mekanizmayla bir link oluşturulup ulaşılabilir.

Örneğin : 28 Ocak 2012 sayısal loto çekilişi şu şekilde linklenmelidir :

http://www.mpi.gov.tr/sonuclar/cekilisler/sayisal/20120128.json


Dikkat edilecek önemli husus; ancak içinde bulunduğunuz yıla ait sonuçlara ulaşılabilir. Diğer geçmiş yıllara nasıl ulaşılacağı bu yazının amacının ötesinde bir konudur ve burada değinilmeyecektir.

Değerli Ziyaretçiler ,

Görüldüğü üzere, bazı devlet kurumları topluma iletilmesi gereken bilgiyi kısıtlamak, kendisine mal etmek ve kendi sunumunu ön plana çıkarmak için kıvranmakta ve çabalamaktadır. Cumhuriyetin kurumları millete bilgiyi açmak, dağıtmak ve ulaştırmak zorundadır ve bunu yapmakla mesul ve mükelleftir. Acaba muasır bir medeniyet mi olmak istiyoruz, yoksa karanlık bir ortaçağ medeniyeti mi!? Böyle bir bilgiyi kısıtlamak anayasal bir suç olsa gerek. Özellikle söz konusu bilgi toplumun zaten bilmesi gereken ve eninde sonunda zaten bileceği bir şeyse ve yahut da bilinmesinde herhangi bir sakınca olmayan bir içeriğe sahipse, - mesela meteoroloji ve hava durumu gibi.. Örneğin T.C. Merkez Bankası döviz kurları bir XML dosyasında tutulmakta ve sunulmaktadır :

http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml

Yıllardan beridir bu değişmemiştir ve bu kur bilgilerine otomatik olarak (yazılımsal olarak) her yerden ulaşılabilir. Merkez Bankası bu bilgileri asla kıskanmamıştır ve daima paylaşmıştır. Bu bilgiler üzerinde bir tahdit de yoktur. Bunlar herhangi bir yerde yayınlanabilir, gösterilebilir veya da paylaşılabilir. Yeter ki kaynağı belirtilmiş olsun. Milli Piyangonun sayısal çekilişleri ve bunlara ait bilgiler de böyledir. Zaten yazılı ve görsel basında yayınlanmakta ve haber yapılmaktadır.

Bu tür bilgileri saklamak ve kendi selahiyetine almanın anlamı nedir? Bu piyango idaresi neden bu kadar kıskançtır?

Şimdi soruyoruz : Ey Piyango İdaresi! Bakalım bu sefer nasıl bir yola başvuracaksınız? Merakla bekliyoruz.

NOT: Milli Piyango İdaresi resmi sitesine ait yukarıda verilmiş linkler veya adresler, sitenin güvenliğini bozacak veya tehdit edecek nitelikte ve özellikte değildir. Tamamen siteye ait sayfalar olmaktan ibarettir.

Her zaman daha kaliteli ve daha profesyonelce hazırlanmış sayfaları tercih edeceğinizi biliyoruz.

İyi sörfler..

Akıllı LotoKaliteli ve Etkili Bir Cafe-Restaurant Otomasyonu | Yazılımı

Quantos-POS Satış Modülünde ANA PANEL-AÇIK MASALAR görünmekte.
Quantos-Pos Masadaki adisyonlardan birine mutfak emri giriliyor

Kafe-Restaurant işletmenizde tam anlamıyla kontrol sizde.

 • Telefonla Gelen Siparişler ve Caller ID Entegrasyonu,
 • Restorana gelen Paket Servis müşterileri,
 • Self-Servis ve hızlı satış,
 • Masaya Servis ve Adisyon Açma..
 • Hepsi bir arada ve kullanımı son derece basit.

  SAYISAL LOTO

  SÜPER LOTO

  ŞANS TOPU

  ON NUMARA

  Merak Edilenler Send Feedback